30 Ağustos 2014 Cumartesi

Frances Ha ve Mutlu Mutsuzluklar

Türkiye'de son yıllarında en çok dillendirilen kavramlardan biri hiç kuşku yok ki mutsuzluk. Gerek sosyal medyada paylaşılan mutsuzluk dolu aforizmaların, ilgi gören kitapların, müziklerin hep mutsuzlukla alakalı olmalarına bakılırsa bile bu halet-i ruhiyeyi kolaylıkla tespit edebiliriz. Mutsuzluk hallerinin özellikle genç nüfus arasında bu denli yaygın olmasının ana sebepleri arasında ekonomik kaygılar, geleceğin belirsiz olması gibi hepimizin bildiği temel meseleler yatıyor elbette. Bununla beraber memleketin bizzat kendisinin yaratmış olduğu bir bıkkınlık halinin de olduğunu eklemek gerekiyor haliyle. Memleketin tarihindeki birikmiş ve bir türlü yüzleşemediğimiz acı hatıralar, adaletin bir türlü tecelli etmemesi gibi bir dolu meselenin yaratmış olduğu durumlarda bir mutsuzluk ve bıkkınlık hali yaratıyor.

Türkiye'de özellikle 80 doğumlu kuşakta iyice belirginleşen bir durum mutsuzluk. 12 Eylül darbesinin yaratmış olduğu karanlığın ertesinde ilk çocukluğunu yaşayan bir neslin mutsuzluk halleriyle karşı karşıyayız aslında. Gezi eylemleri sırasında sokağa taşan öfkeleriyle daha da netleşen bu halet-i ruhiyenin başlangıç noktası çocukluğa dayanıyor bir nevi. 80 sonrası doğumlu kuşağın çocukluk hatıralarının başında Anadolu Lisesi sınavlarına hazırlanma safhasındaki o sıkıntılı dönem yer alır. İlkokul üçüncü sınıftan itibaren önüne bir takım şıklar konularak aralarından doğru olanını seçmesi beklenmeye ve bu sınavdan elde edilecek başarılı bir puanla mutlu geleceğe ilk adımı atılacağı vaadiyle çocukluklarını geçirirler. Elbette üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü,  insanı türlü buhranlara sokan test sistemi Anadolu Lisesi sınavıyla bitmiyordu. Bu sınavın daha da kötüsü vardı: ÖSS. Bu sırada Türkiye'de ise kaotik bir siyasi atmosfer hakimdi. 90'ların sonuna doğru  28 Şubat dönemi, hayata dönüş operasyonu ve  elbette masaya atılan anayasa kitapçığından çıkan büyük ekonomik kriz yaşanıyordu. Bütün bu yaşananların ardından lise dönemi ve o hiç bir şekilde hatırlanmayacak ÖSS dönemine geliyordu sıra. Okul, dershane ve yaprak test kıskacında geçen o kötü dönem. ÖSS dönemi hayatın en güzel dönemin en güzel yaşlarını en güzel şekilde yaşamak varken Osmanlı Devletinin diğer devletlerle yaptıkları antlaşma maddelerini ezberlemek, hiç bir zaman çözülemeyecek gibi duran logoritma soruları ile cebelleşmek durumunda kalınan o berbat ve bol sivilceli dönemdir. Bütün o testler, puan hesapları içerisinde boğulurken arada kaçan hayata hayıflanılır üstüne Okunacak nefis kitaplara, dinlenecek müziklere bir türlü vakit kalmaması da cabası kalır geriye.  Kısacası ÖSS hayatı böyle geçer koca bir boşlukla.
ÖSS sonrası ise zar zor kazanılan üniversite hayatı gelir. Üniversite hayatı kısmen olsa da rahat geçer biraz daha ama asıl sıkıntı ise üniversite sonrasında başlar. Diplomanın iş hayatında pek de işe yaramadığı gerçeği ve yüze çarpan işsizlik. Evde oturmayıp belki kalıcı olarak işe girerim hayaliyle başlanan ve hiç bitmeyecek bir işkence olan çay servisi ve çeşitli angaryalardan oluşan staj günleri başlar daha sonra. Harıl harıl iş aranırken arada ellerden yavaş yavaş kayan gençlik hayalleri ve mutlu bir yaşam umudu ise kaybolmaya başlar. Bütün bunlar olurken üniversitede az biraz rahat ederim diye alınan öğrenim kredilerinin geri ödemesi zamanı gelir. Düzenli bir gelir olmadığı halde bir de devlete borcunu ödemek zorundalığı gerçeğiyle karşıya karşıya kalınır. Özel sektörde uzunca bir süre iş arayıp hırpalandıktan sonra çare yine dört şıktır. İş garantisi olur diye KPSS sınavına çalışmak zorunda olunur.  Yaş 30'a yaklaşmıştır bu arada 17 yaşında hayal edilen yaşam gitmiş öz hakiki bir mutsuzlukla karşı karşıya kalınılmıştır artık.
2000'li yıllarda ise dünya çapında yaşanan ekonomik krizle birlikte 90'lı yıllarda sistemin insanlara sunduğu tüketerek mutlu olma reçetesinin de pek bir geçerliliği kalmamıştır.  Elbette vasatlığı hayatlarının merkezi yapanlar için ev, araba ve son model cep telefonu almak hale mutluluk verici bir eylemdir ama gerçekten hayatı ve yaşamayı tercih edenler için bir mutlu son olarak mutsuzluk var. Noah Baumbach'ın 2012 yapımı Frances Ha filmi tam da bu durumu anlatıyor. Etrafı kariyer meraklısı ve sahte mutluluklar için de yaşayan insanlar arasında bir an olsun bile hayallerinden, yaşamdan vazgeçmeyen Frances Ha'nın hikayesi...
Frances Ha, tipik bir tutunamayan hikayesi ama onun ki hakiki bir tutunamayan hikayesi onu da belirtmek lazım. Türkiye'de ki hem sistemin içinde varolup hem de sistemi mağduru  gibi davranıp Oğuz Atay'ın Tutunamayanları bir kez bile bitirmeyi başaramayıp sırf ismi havalı diye kütüphanesinde barındıranlardan değil. New York'da başarılı bir dansçı olma hayalleri kuran ve bu sevimsiz dünya için fazla naif kaçan çocuksu hayalleri olan biri Frances Ha... Hayattan beklentileri de bu minvalde çok minimal. Kendisine ait tek göz bir evi olmasını hayal ediyor ve hayatı boyunca sadece dans ederek para kazanmak istiyor mesela. Fakat Frances Ha, bu hayallerinin peşinden koşarken hayat ona sürekli bir engel çıkarıyor. En yakın arkadaşından hep kazık yiyor ve sürekli evsiz kalıyor. Başkalarının hayatında bir sığıntı gibi yaşamak durumunda kalıyor. Modern hayatın getirisi olarak bir mutsuzluk sarmalının içerisinde debelenip duruyor.   Frances Ha bütün bu aksiliklere yaşamaya ve hayal kurmaya devam ediyor ve kendisini mutsuzluğa hapsetmiyor. Taşların arasından sızan en ufak ışık bile onu hayat umutlu bakmasını sağlıyor.  Zaten bu özelliği sayesinde film boyunca hiç yenilmiyor dimdik kalabiliyor hayat karşısında. Frances Ha'nın hayat karşısında bu denli sağlam kalabilmesinin ana sebeplerinden biri kendini mutlu mutsuz bir dünya yaratabilmesinde. Herkesin kasılarak anlattığı başarı hikayeleri karşısında o sadece kendini anlatıyor mesela... Filmin başında gördüğümüz yakın arkadaşı Sophie'yle kurduğu hayallerin belki hiç birisi gerçekleşmiyor fakat hayallerinden de çok fazla uzaklaşmıyor kıyısından köşesinden yakalıyor bir şekilde. Seyircinin onu bu denli sevmesinin ana sebeplerinden biri bu durum galiba kendisi gibi 20'li yaşlarının sonuna gelen sistem içerisine debelenip duran, hayallerinin yavaş yavaş kaybolmasını çaresiz gözlerle izleyen nice insanla bir çeşit ruh kardeşliği kurması. Onu bu kadar sevmemizin, film boyunca derdine ortak olmak, mutluluğunu paylaşmak istememizin sebeplerinden biri de onun büyük mutsuzluklardan küçük mutluluklar çıkarabilmekteki başarısı belki de.
Mutluluk tanımı herkese göre değişen bir kavram. Yaşamak durumunda kaldığımız bu yerküre bir dünyada mutluluğun sırları sistemin çizdiği sınırlar dahilinde gerçekleşmekte. Hatta bu durumla ilgili bir dolu kitapta yazılmış sanki herkesin evinde Ferrari'si varmış gibi  Ferrari'nizi satıp çok mutlu bir yaşama adım atacağınızı vaat eden yazarlar bile çıkabiliyor. Ev, araba, saat alıp da mutlu olunabileceği iddiasında olan insanlarda var. Fakat biliyoruz ki onların bu mutluluk tanımı gelip geçici hep daha da büyük bir ev, daha da büyük araba almak durumundalar mutluluklarının devamı için. Frances Ha gibi olup da mutsuzluktan mutluluk çıkaranlar, sonunda hiç gerçekleşmeyeceğini bile bile inatla hayallerinin peşinden koşanlar içinse mutluluk hala kalıcı bir ihtimal.
Can Öktemer
* Bu yazı, Deli Kadın dergisinin Haziran 2014 tarihli 2. sayısında yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok: